לא נעים, אבל זה קורה:

על הצד האפל של שיפוצים של משפרי דיור שיפור איכות חיים

אבל באיזה מחיר?

הבית הוא הפינה הקטנה שלנו בעולם

כמו שווינסטון צ'רציל אמר: "קודם אנחנו מעצבים את ביתנו: ובהמשך הבית מעצב אותנו".
הבית הוא מכלול שלנו: הוא משקף את האהבות שלנו, התשוקות שלנו ואת כלל האישיות שלנו. לצערנו, אנחנו חיים בתקופה שקניית דירה היא הוצאה לא פשוטה שדורשת הרבה. לכן הצורך במציאת הבית המושלם גבוהה מתמיד. מה קורה כשאתם מוצאים את הדירה המושלמת אבל יש צורך בריענון? האם שיפוץ הוא חיים קלים או רק פתח ל"קנסות" מפתיעות ודאגות מיותרות?

נפגשנו עם מוטי וליאת, זוג מהרצליה שהחליטו לרכוש דירה ולשפץ אותה לקראת הפנסיה. במהלך השיחה ליאת שיתפה אותנו בתהליך השיפוץ, או יותר נכון – בבעיות ש"התגלו" בשיפוצים.

"בהתחלה הקבלן היה נראה לי נחמד בסך הכול, סגרנו איתו בעיקר בגלל שהמחיר היה באופן משמעותי זול יותר וקיבלנו ממנו את הרושם, במילים שלו, "שהכול כלול". לחצנו יד וסגרנו על תאריך סיום לשיפוץ. התאריך היה חשוב מאוד עבורנו, הוא נקבע כך שאנחנו נוכל להיכנס לדירה החדשה לפני שנצטרך למסור את הדירה הקודמת. לא היינו מעוניינים בלמצוא פתרון זמני במהלך השיפוץ, גם בשביל לחסוך כסף וגם בגלל האי נוחות, אני תמיד אעדיף להיות בבית שלי."

זה מובן לגמרי. ומה קרה בעצם?

אחרי שבועיים הוא המליץ לנו לעשות איטום לריצוף במקלחת תמורת 8,000 שקלים נוספים. כמובן שהסכמנו אחרי שהוא הציג את זה כבעיה ידועה בבניינים בין שכנים. רק עברנו לשם, אנחנו מתכננים להיות בדירה הזאת בשארית חיינו אז קונפליקט עם השכנים היה מרתיע. אז שילמנו את הסכום עם צביטה בלב ובכיס.

שבוע לאחר מכן הוא בא עם עוד בעיה והפעם זה לא היה הצעה. מסתבר שאם שוברים קיר פנימי אתה מחויב לספק אישור של מהנדס. איך הוא לא ידע את זה קודם? הרי זה העיסוק והמומחיות שלו. יומיים חיפשנו אחרי מהנדס רק כדי לסגור לבסוף עם מהנדס שהקבלן המליץ עליו. ככה בוזבזו לנו עוד 6000 שקלים וכמה ימי שיפוצים קריטיים. התחלתי לדאוג שהדד ליין מתקרב והשיפוץ לא מתקדם.

נשמע מאוד מלחיץ.

כל כך כעסנו על עצמנו, איך סמכנו עליו? היינו צריכים להבין שהמחיר האטרקטיבי הוא נורת אזהרה. לאחר כמה ימים קרה הדבר שהכי חששנו ממנו בתהליך, היינו צריכים למצוא פתרון כי השיפוץ התעכב. עברנו לגור אצל הילדים לשבועיים. אני אוהבת את הילדים שלי מאוד, שלא תחשבו אחרת. אבל אנחנו כבר אנשים מבוגרים, לא בני נוער שיכולים לישון על הספה. בעקבות החוויה הזאת כל המעבר לדירה החדשה הרגיש עכור. ההתרגשות והציפייה הוחלפו בתסכול".

מצער לשמוע אבל גם עופר ורינה מכפר סבא חוו מקרה דומה. דברנו עם עופר שסיפר לנו מה בדיוק קרה שם:

"אני בכלל לא רציתי לשפץ, אבל רינה התעקשה. התחלנו לברר על קבלנים, השווינו מחירים ומצאנו באופן מפתיע קבלן עם מחיר נמוך יותר מהתקציב שלנו. קבענו איתו פגישה לקבלת הצעת מחיר, שעלתה לנו כסף כמובן. המשרד שלו היה מרשים והוא דיבר בגאווה על שביעות הרצון בקרב הלקוחות שלו.

 אני יצאתי משם בהרגשה שהאיש שעומד מולי הוא מקצוען ושאפשר לסמוך עליו. סיכמנו על מחיר וכמובן תאריך סיום שהוא התחייב אליו. העבודה התחילה בזמן והיינו מרוצים עד שהתחילו הבעיות.

איזה בעיות?

זה התחיל בתשלום עבור ריצוף מיוחד לפרקט, דבר שהוא לא הזכיר לפני. אומנם שילמנו אבל האמון שלנו התחיל להתערער ובצדק. כמה ימים מאוחר יותר היה צורך בתשלום נוסף עבור עוד חומר מיוחד לאיטום.

לאחר שהחומר נקנה היינו צריכים לשלם על ימי עבודה נוספים, כל זה יכל להיחסך מאתנו אם היה שקיפות וכנות מתחילת העבודה. חשבנו שנצליח לשלם פחות מהסכום שהקצבנו אבל יצא שחרגנו ממנו, וגם נכנסנו באיחור של שבועיים וחצי".

כמו שראינו - שיפוצים זה תחום מורכב וצריך למצוא את איש המקצוע המיומן והאמין ביותר,

אבל איך מוצאים אותו?

שוחחנו עם אייל סקופ, מומחה בתחום השיפוצים עם מעל ל-15 שנות ניסיון בשדרוג מהיר של בתים.

"למשפרי דיור יש בעיה בעולם השיפוצים. השוק מלא בקבלנים שלא מסוגלים לעמוד בתקציב ולא מסוגלים לעמוד בזמנים. ככה מוצאים את עצמם הרבה משפרי דירות עם בית שנמכר ובית חדש שעוד לא מוכן. 

במקרים כאלה הם נתקעים ללא מקום לינה וצריכים למצוא פתרון. כמובן שגם ה"תוספות" שפתאום הקבלנים נזכרים בהם – לא נעימות בכיס. אחרי 15 שנות ניסיון למדתי שאי אפשר שדבר כזה יקרה. לכן בעבודות שאני לוקח, אני נותן התחייבות אמיתית לעמידה בתקציב ועמידה בזמנים תחת חוזה, ודואג לזמן שיפוץ מהיר יותר מהממוצע בשוק."

מעניין, איך אתה משפץ בזמן מהיר יותר וגם מתחייב לעמידה בזמנים?

"השיפוצים שלנו מסתיימים בערך ב-30 עד 40 אחוז מהר יותר מהממוצע בגלל ששיטת העבודה שלנו היא שיפוץ סימולטני. מה הכוונה? רוב קבלני השיפוץ רגילים לעבוד בשיטת ה"תור" – שבוע אינסטלציה, שבוע חשמל, שבוע ריצוף ועוד. לרוב הם לא בונים לו"ז אלא לוקחים זמן משוער. 

בשיטה שלנו הצוותים שלי עובדים במקביל על כמה תחומים על פי לו"ז מפורט שאני בונה עם מסגרת זמנים מדויקת וניהול שלי. בנוסף, בכל שבוע איחור הלקוח יזוכה ב-4000 שקלים. אני גאה לומר שעוד לא יצא לי להחזיר ללקוח כסף בגלל איחור".

זה נשמע מצוין. והאם יש בקרה על איכות העבודה?

למשפרי דיור חשוב שרמת הגימור תהיה מושלמת.

"איכות הגימור והעבודה שאני מספק היא ברמה הגבוהה ביותר בתחום. ש לי צוותים שעובדים איתי באופן קבוע כבר שנים, מקצוענים מהשורה הראשונה ולכולם יש את ההסמכות הנדרשות כמובן.
יש המון סיפורים על שיפוצים שהסתבכו, התעכבו, התייקרו ובעיקר- הסתיימו עם רמת גימור ירודה ובעיות של שנים…. אם היה לי 10 שקלים על כל סיפור כזה ששמעתי הייתי מציע שיפוצים בחינם. אצלי זה לא קורה. אני מאוד מקפיד לעבור על כל פרט בבית, ולדאוג שרמת העבודה נעשית לשביעות רצון הלקוחות. אני מבצע בקרת איכות שלא מביישת מפעלים בהייטק".

ואתה מציע פגישת ללא תשלום בטרם סוגרים איתך את פרויקט השיפוץ?

"בטח, אני מציע פגישת מיפוי השיפוץ בנכס המיועד, ללא עלות וללא התחייבות מצד הלקוחות. בפגישה אגיע לנכס המיועד לשיפוץ, אשאל שאלות לגבי העבודה כדי להכיר במדויק את הפרויקט ואקבל את כל הפרטים. בנוסף, אמפה את האתגרים בפרויקט ואתן את הפתרונות. אשקף את המחיר ואסביר בדיוק מה הוא כולל עם פירוט על שיטת העבודה שלנו. 

זאת פגישה עם המון ערך ואינפורמציה שיוצאים ממנה כשיודעים בדיוק כל מה שצריך, גם אם לא נתקדם ביחד".

שיפוץ יכול להיות מלחיץ ומאתגר, אבל הוא לא חייב להיות.

אייל סקופ בא לשנות את פני המקצוע עם ניסיון של מעל ל-15 שנים וחברות בהתאחדות קבלני השיפוצים. אייל מתחייב בשיפוץ לעמידה בזמנים ובתקציב ללא אותיות קטנות, ללא הפתעות ועם עדכונים מקצועיים לאורך כל שלב.

אנחנו מזמינים אתכם לשיחת היכרות טלפונית

בה נכיר ונבדוק האם ניתן לשפץ את הבית שלכם באיכות, מהירות ועמידה בתקציב

עמוד ממיר זה נבנה ע"י BMF360